Emocjonalny aspekt rozwodu.

Emocjonalny aspekt rozwodu.

Nie ma dwóch takich samych osób, nie ma tez dwóch takich samych rozwodów. Powody rozstania są różne: zdrada, uzależnienie, nieporozumienia na tle finansowym, zaniedbanie, problem z komunikacją czy rozbieżność życiowych celów i aspiracji. Niezależnie od przyczyny, rozwód jest trudnym doświadczeniem. Stres i emocje z nim związane klasyfikują rozwód jako drugie najbardziej stresujące przeżycie (wg. Thomasa Holmesa i Richarda Rahe). Jakie emocje towarzyszą procesowi rozwodowemu? Jak duże obciążenie emocjonalne się z nim wiąże? Jak sobie pomóc w tych trudnych chwilach?

 

Trudne emocje towarzyszące procesowi rozwodowemu

Na samym początku należy zaznaczyć że rozwód to koniec pewnego etapu w życiu, ale i początek nowego.

Przyjmuje się że rozwód można podzielić na 3 etapy:

I etap

Dominują tu negatywne emocji takie jak złość, smutek, niezrozumienie, niechęć, impulsywne zachowania, problemy z wykonywaniem codziennych czynności czy problemy zawodowe. Jest to najtrudniejszy etap, ze względu na trudne emocje jakie mu towarzyszą. Nieodzownym elementem jest tutaj poczucie życiowej porażki i beznadziei. W związku coraz częściej zdarzają się kłótnie, wypominanie, niestety także przemoc słowna lub fizyczna. Etap ten kończy się najczęściej decyzją o rozwodzie oraz wyprowadzką jednego z małżonków.

II etap

Jest to etap przejściowy w który, budowane są relacje z innymi, nowymi osobami, wchodzenie w nowe doświadczenia i role. Jest to też czas częściowej odbudowy swojego świata, zmiany stylu życia, znalezieniu nowych zainteresowań, poznawanie nowych ludzi. Czas szukania siebie i swojego miejsca w nowym świecie. Towarzyszą temu różne, sprzeczne emocje takie jak poczucie odrzucenia, gniew, chęć szybkiego zapomnienia o negatywnych przeżyciach, a z drugiej strony impulsywne działania, stany euforii, poczucie wolności i niezależności, skupienie na sobie i swoich potrzebach. Jest to długi proces, który może potrwać nawet kilka lat.

III etap

O rozpoczęciu tego etapu najczęściej świadczy poczucie stabilizacji i zaakceptowania zmiany jaka nastąpiła. Każdy z partnerów skupia się na swoim nowym życiu, odbudował swoje poczucie własnej wartości i bezpieczeństwa. Potrafi w pełni funkcjonować samodzielnie, nie skupiając się na negatywnych doświadczeniach z przeszłości. To czas kiedy partnerzy pomimo rozstania potrafią ze sobą porozmawiać w spokojnej atmosferze, zachowując przyjacielskie relacje. Jest to czas kiedy w pełni widzimy nowe możliwości związane z życiem po rozstaniu.

Pomoc w przejściu przez bolesne emocje związane z rozwodem

Ze względu na psychiczne obciążenie jakie niesie ze sobą rozwód dobrze jest mieć poczucie wsparcia wśród najbliższych. Długotrwały stres i negatywne emocje źle wpływają na naszą psychikę i funkcjonowanie w życiu codziennym i zawodowym. Pomocna może się okazać wizyta u psychologa, który w obiektywny sposób potrafi spojrzeć na naszą sytuację życiową i doradzić najlepsze rozwiązanie w danej chwili. Najgorsze co możemy dla siebie zrobić to zamknąć się w sobie i tłumić wszystkie narastające emocje.

Rozwód jest doświadczeniem straty i wiążą się z nim sprzeczne emocje. Jeżeli ciężko jest nam sobie z nimi poradzić samodzielnie, jeżeli codzienne funkcjonowanie sprawia nam trudności, czujemy się odrzuceni i oszukani, nasze poczucie własnej wartości oraz poczucie bezpieczeństwa jest zaburzone, czujemy huśtawkę emocjonalną to moment w którym należy rozważyć pomoc specjalisty. Psychoterapeuta czy psycholog pomogą odbudować równowagę emocjonalną, poczucie własnej wartości i sprawczości we własnym życiu. Rozmowa z psychologiem pozwoli przejść przez etapy procesu rozwodowego z nadzieją na przyszłość i zmniejszyć bagaż emocjonalny jaki towarzyszy podczas rozstania.

W celu konsultacji lub uzyskania pomocy psychologicznej lub prawnej prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.