Konsultacja psychiatryczna

konsultacja psychiatryczna centrum psychologiczne i prawne między nami białystok psychiatra

Czym jest konsultacja psychiatryczna?

Konsultacja psychiatryczna to wizyta u lekarza psychiatry w celu uzyskania opinii lekarskiej w jakiejś konkretnej sprawie. Taka konsultacja może pomóc w zrozumieniu źródeł problemów z trzech różnych punktów widzenia: biologicznego (tj. dziedziczność, hormony, odżywianie, choroba fizyczna), psychologicznego (tj. stresory obecne w życiu, doświadczenia z dzieciństwa) i społecznego (tj. różnice kulturowe, relacje rodzinne, uprzedzenia).

Czynniki biologiczne wyzwalające wpływające na zdrowie psychiczne mogą pochodzić z różnych źródeł, w tym z braku równowagi hormonalnej, nieodpowiedniego odżywiania, choroby fizycznej lub historii genetycznej. W zależności od problemu lekarz psychiatra może przepisać odpowiednie leki Czasami ludzie biorą leki przez całe życie; innym razem biorą to tylko przez krótki czas. Na przykład, podczas gdy niektóre osoby mogą potrzebować leków na depresję przez większość swojego życia, depresja poporodowa wymaga opieki krótkoterminowej. Podczas konsultacji zostanie omówiony czas i rodzaj wymaganego leczenia.

Czynniki psychologiczne, dla których warto zwrócić się o pomoc, to czesto wydarzenia życiowe, które wywierają trwały wpływ psychiczny lub emocjonalny na daną osobę, takie jak trauma z dzieciństwa, nadużycia i uzależnienie od narkotyków. Poza wymienionymi powyżej długotrwałymi przyczynami psychologicznymi, istnieją również sytuacje stresowe w życiu codziennym, które mogą skłoniać do zwrócenia się o pomoc w radzeniu sobie z własnym życiem. Sparwy takie jak ogromny awans, utrata pracy, planowanie ślubu i śmierć ukochanej osoby. Choć są to stany i sytuacje przejściowe, to i tak mogą prowadzić do poczucia nadmiernego przytłoczenia lub obciążenia, co prowadzi do depresji, lęku lub w niektórych przypadkach do tendencji samobójczych, a te wymagają natychmiastowego, krótkotrwałego leczenia psychiatrycznego lub psychologicznego.

Czynniki społeczne są związane z poczuciem bezradności lub przygnębienia z powodu różnic kulturowych, dostrzeżonych obaw związanych z uprzedzeniami lub dysfunkcyjnych problemów rodzinnych. Tego rodzaju sytuacje często powodują, że człowiek czuje się źle, jest przygnębiony z powodu interakcji, których doświadcza z otaczającymi go osobami. Konsultacja psychiatryczna zagłębi się w to, co dzieje się w jego życiu i jakie były jego reakcje na te sytuacje, aby zapewnić pacjentowi pełniejsze zrozumienie tego, co czuje i jak jego własne reakcje mogą utrwalać te negatywne spotkania. Oprócz zapewniania lepszego zrozumienia siebie, poradnictwo zapewnia pacjentowi techniki, narzędzia i zasoby, które poprawiają jego reakcje, reakcje i wybory życiowe. Czasami psychiatra może zalecić pacjentowi dokonanie określonych zmian w swoim życiu, takich jak usunięcie toksycznych osób z jego życia, stawienie czoła problemom, które pacjent może ignorować lub których unika, a nawet zmiana otoczenia. Wszystkie te zalecenia są oparte na informacjach zebranych podczas konsultacji lub sesji terapeutycznych.

Kiedy udać się do lekarza?

Lekarz psychiatra zajmie się problemem gdy:

  • obserwujesz zaburzenia nastroju, osobowości,
  • odczuwasz nieuzasadnione poczucie winy,
  • zauważasz u siebie stany depresyjne lub lękowe, mocne przygnębienie, wycofanie, bezradność, nerwice, psychozy lub fobie,
  • zaczynasz inaczej niż zwykle postrzegać siebie czy też otaczającą Cię rzeczywistość,
  • popadasz w stany otępienia,
  • zaczynasz cierpieć na bezsenność,
  • obserwujesz zmiany Twojego zachowania i funkcjonowania (paniczny, maniakalny strach, poczucie bycia śledzonym czy obserwowanym),
  • tracisz kontrolę nad sobą i swoim życiem,
  • wpadasz w nałogi lub odczuwasz zaburzenia związane z uzależnieniem.

Przebieg konsulatacji

Konsultacja psychiatryczna w Centrum Psychologicznym i Prawnym MIĘDZY NAMI trwa około 50 minut do godziny. Po przybyciu na miejsce możesz zostać poproszony o wypełnienie ankiety, która pozwoli zapoznać psychiatrę z zaistniałą sytuacją i dostarczy mu wszelkich potrzebnych informacji. Konsultacja z psychiatrą zazwyczaj obejmuje:

  • ocena historii medycznej i psychiatrycznej pacjenta,
  • ocena poprzednich zapisów psychiatrycznych,
  • ocena rodzinnego wywiadu choroby psychicznej pacjenta,
  • ocena historii nadużywania substancji przez pacjenta,
  • omówienie objawów pacjenta,
  • omówienie możliwych przyczyn problemu psychicznego lub historii społecznej pacjenta,
  • sformułowanie planu leczenia i w razie potrzeby przepisanie leków.

Na zakończenie konsultacji psychiatra postawi diagnozę, a następnie określi zalecenia dotyczące leczenia. Poszukiwanie tego rodzaju pomocy chroni przed poważnymi zagrożeniami wynikającymi z upośledzonego stanu psychicznego.

Zadbaj o swoje szczęście

Zadzwoń lub napisz

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku od 10.00 do 20.00. Umów wizytę telefonicznie 667 707 062 lub napisz biuro@centrummiedzynami.pl, możesz również przesłać wiadomość za pomocą formularza wysyłkowego.
Zapewniamy krótkie terminy oczekiwania na wizytę!

Ustal dogodny termin wizyty

Nasz pracownik porozmawia o Twojej sytuacji i pomoże Ci w wyborze odpowiedniego specjalisty: psychologa, terapeuty, psychiatry, psychoterapeuty, mediatora czy prawnika oraz wyznaczy pasującą Ci datę spotkania.

Przyjdź na konsultację

Podczas pierwszego spotkania ze specjalistą ustalona będzie indywidualna strategia odpowiadająca Twoim potrzebom.

Uzgodnij warunki współpracy

Jeśli zaproponowane przez nas rozwiazania będą Ci odpowiadały - wspólnie określimy jasne warunki i zasady współpracy.

Na nas zawsze możesz liczyć!
Jesteśmy
do Twojej dyspozycji!

Przechodzisz kryzys? Masz dość przeżywania trudnej sytuacji bez wsparcia? Pozwól sobie pomóc to wspólnie rozwiążemy Twoje problemy i poprawimy jakość życia. Czekamy właśnie na Ciebie!