Rozwód

rozwód

Czym jest rozwód?

W polskim prawie rozwód, czyli rozwiązanie małżeństwa może orzec tylko sąd (na podstawie art. 56 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), wtedy gdy między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, czyli gdy ustały pomiędzy małżonkami więzi: fizyczna, emocjonalna i gospodarcza. Decyzja o zakończeniu małżeństwa nie należy do najłatwiejszych i wiąże się z wieloma negatywnymi emocjami. Decydując się na zakończenie małżeństwa, gdy rozpad pożycia ma charakter trwały i brak jest widoków, aby małżeństwo funkcjonowało jeszcze w przyszłości, zastanawiamy się, jakie kroki należy podjąć, by skutecznie przeprowadzić postępowanie rozwodowe.

Rodzaje rozwodów

Wyróżniamy dwa rodzaje rozwodów: z orzeczeniem o winie i bez orzekania o winie. Ten pierwszy przeprowadza się, gdy jeden z małżonków lub oboje są winni rozpadu małżeństwa i nie są w stanie rozwieść się polubownie. Rozwód z orzeczeniem o winie trwa dłużej niż bez orzekania o winie. Jeśli chodzi o korzyści płynące z orzeczenia winy któregoś z małżonków, są one uwarunkowane okolicznościami konkretnej sprawy. Jako przykład można wskazać m.in. możliwość uzyskania nieograniczonych w czasie alimentów na rzecz małżonka. Rozwód bez orzekania o winie jest rozwodem za porozumieniem stron, zachodzi gdy małżonkowie dogadali się co do sposobu rozwiązania małżeństwa, opieki nad wspólnymi dziećmi, podziału majątku, itp. Zawsze trwa krócej niż rozwód z orzekaniem o winie, ponieważ nie jest wówczas konieczne dowodzenie winy, a co za tym idzie – przesłuchania świadków, przedstawianie dowodów rzeczowych świadczących o winie małżonka. Jest to potocznie mówiąc “pokojowa” wersja rozwodu.

Jak uzyskać rozwód i jakie trzeba spełnić warunki, aby sprawa trafiła na wokandę?

Małżonek, który jest całkowicie pewny, że nie chce dłużej pozostać w związku małżeńskim, powinien wnieść do sądu pozew rozwodowy. Pozew może wnieść do sądu każdy z małżonków. Pozew jest pismem kluczowym dla sprawy rozwodowej, często decyduje o tym, czy postępowanie zakończy się szybko, czy będzie trwać dłużej, dlatego należy szczególnie zadbać o poprawne zredagowanie wszystkich wniosków.

Jaką pomoc oferuje nasze Centrum?

Jeśli nie posiadają Państwo odpowiedniej wiedzy, a składany pozew rozwodowy obejmuje zawiłe kwestie prawne, nasze Centrum jest do Państwa dyspozycji. Oferujemy profesjonalną opiekę prawną przez cały czas trwania postępowania rozwodowego, od wniesienia pozwu, przez reprezentację na rozprawie sądowej, wniesienie ewentualnej apelacji, aż do prawomocnego zakończenia sprawy. Jako fachowcy w swojej dziedzinie dokładamy wszelkich starań, aby sprawy rozwodowe trwały możliwie najkrócej i kończyły się pomyślnie dla strony, którą reprezentujemy. Dzięki naszemu doświadczeniu nie muszą się Państwo obawiać żądnych formalności, jak i samych rozpraw. Naszym Klientom pomagamy przejść bezboleśnie i bezstresowo przez ten trudny okres w ich życiu. Pomagamy skrócić czas postępowania rozwodowego do niezbędnego minimum. Zapewniamy również wsparcie psychologiczne - porady psychologiczne, konsultacje psychiatryczne, terapię rodzinną lub terapię dla par oraz psychoterapię.

Jednak zanim podejmiemy się prowadzenia sprawy rozwodowej, szczególnie jeśli małżonkowie wychowują małoletnie dzieci, przedstawiamy różne warianty oraz opcje, prowadzące do możliwości odbudowy relacji między małżonkami. Gdy rozwód jest jedynym rozwiązaniem, wówczas podejmujmy się udzielenia stosownej pomocy prawnej.

Zadbaj o swoje szczęście

Czekamy na Ciebie

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku od 10.00 do 20.00. Umów wizytę telefonicznie 667 707 062 lub napisz biuro@centrummiedzynami.pl, możesz również przesłać wiadomość za pomocą formularza wysyłkowego.
Zapewniamy krótkie terminy oczekiwania na wizytę!

Ustalimy dogodny termin wizyty

Nasz pracownik porozmawia o Twojej sytuacji i pomoże Ci w wyborze odpowiedniego specjalisty: psychologa, terapeuty, psychiatry, psychoterapeuty, mediatora czy prawnika oraz ustaleniu daty spotkania.

Przeprowadzimy konsultację

Podczas pierwszego spotkania ze specjalistą ustalona będzie indywidualna strategia odpowiadająca Twoim potrzebom.

Uzgodnimy warunki współpracy

Jeśli zaproponowane przez nas rozwiazania będą odpowiadały Twoim potrzebom ustalimy jasne warunki i zasady współpracy.

Na nas zawsze możesz liczyć!
Jesteśmy
do Twojej dyspozycji!

Wspieramy w sytuacjach kryzysowych - pomogliśmy wielu osobom rozwiazać ich problemy i poprawić jakość życia. Pozwól sobie pomóc - czekamy właśnie na Ciebie!

Nasz zespół

wsparcie prawne
prawnik

Michał Leśnicki

PRAWNIK

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, na kierunku Prawo Stacjonarne, który ukończył w 2012 r. W latach 2013-2015, odbył aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Opolu, a następnie po złożeniu z wynikiem pozytywnym egzaminu zawodowego, uzyskał uprawnienia radcy prawnego. Bogate doświadczenie zawodowe zdobywał w kancelariach radców prawnych oraz adwokatów w Opolu i Białymstoku (lata 2009-2016). Od 2016 r. jest właścicielem Kancelarii Radcy Prawnego. Świadczy pomoc prawną na rzecz osób fizycznych, w specjalizacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.

Miłośnik muzyki rockowej, oraz szeroko pojętej motoryzacji i sportów motorowych

prawnik

Edyta Dołęgowska-Leśnicka

PRAWNIK

Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, ukończyła kierunek prawo w 2011 r. Zdobywała doświadczenie zawodowe zarówno w kancelariach radców prawnych, jako in-house lawyer, jak również pracując w działach legislacyjnych Sejmu RP. Uprawnienia radcy prawnego uzyskała w 2015 r. i od tego czasu świadczy pomoc prawną z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego, ze szczególnym uwzględnieniem sporów sądowych i reprezentacją klienta na sali sądowej.

Lubi grę na gitarze i wędrówki po górach.