Terapia rodzinna

terapia rodzinna białystok psychoterapia

Terapia rodzinna

Jest to forma psychoterapii, której celem jest rozwiązywanie problemów i konfliktów w rodzinie oraz odbudowa więzi pomiędzy jej członkami. Służy temu cykl spotkań, w których uczestniczą wszyscy członkowie rodziny i terapeuta prowadzący.

Cel

Celem terapii rodzinnej jest pokonanie trudności poprzez wskazanie źródeł problemów, nazwanie ich oraz wspólną pracę nad ich rozwiązaniem. Ta forma wsparcia wykorzystywane jest również do analizy nieporozumień i konfliktów w relacjach między rodzicami a dziećmi w różnym wieku.

Założenia

Założenia terapii rodzinnej wynikają z teorii, która zakłada że rodzina jest swego rodzaju systemem zamkniętym, a każdy członek rodziny wpływa na ten układ i go współtworzy. Kiedy jeden z członków rodziny ma problemy, ich skutki odczuwają wszyscy, co może przyczyniać się do powstania nieporozumień i konfliktów. Nierozwiązane trudności kumulują się, napięcie i niewypowiedziane negatywne emocje narastają co może uwidaczniać się w zachowaniu dziecka, nastolatka czy rodzica. Brak konfrontacji z problemami i wyjaśnienia ich podłoża i uczuć jakie im towarzyszą negatywnie wpływa na rodzinę i powoduje oddalenie się od siebie ich członków. Może także odbijać się negatywnie w przyszłości, w dorosłym życiu.

Jeżeli samodzielne rozwiązanie kryzysowych sytuacji jest utrudnione lub niemożliwe, terapia rodzinna jest dobrym rozwiązaniem. Terapeuta rodzinny zachowuje neutralność wobec wszystkich członków rodziny. Nie osądza, nie krytykuje. Jego zadaniem jest zdefiniowanie problemu i pomoc w jego pokonaniu. Terapia rodzinna jest pomocna w przypadku:

  • problemów z komunikacją,
  • zaburzenia w relacjach domowników,
  • częstych kłótni i napięć,
  • braku zrozumienia, bliskości i wsparcia,
  • konfliktu małżeńskiego,
  • problemów wychowawczych,
  • dysfunkcji w rodzinie,
  • niepokojące zachowania dziecka np. nadpierna nerwowość, strach, panika lub nerwowość,
  • zmagania się z trudnym, traumatycznym przeżyciem (np. śmiercią bliskiej osoby, ciężką chorobą. separacją, rozwodem, zmianą miejsca zamieszkania, utratą pracy),
  • braku równowagi w kwestii podziału ról i obowiązków.

Należy podkreślić że udział w terapii rodzinnej jest możliwy i ma sens, gdy wszyscy jej członkowie decydują się na nią dobrowolnie i chcą znaleźć przyczyny i rozwiązanie dotykających ich trudności.

Zadbaj o swoje szczęście

Zadzwoń lub napisz

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku od 10.00 do 20.00. Umów wizytę telefonicznie 667 707 062 lub napisz biuro@centrummiedzynami.pl, możesz również przesłać wiadomość za pomocą formularza wysyłkowego.
Zapewniamy krótkie terminy oczekiwania na wizytę!

Ustal dogodny termin wizyty

Nasz pracownik porozmawia o Twojej sytuacji i pomoże Ci w wyborze odpowiedniego specjalisty: psychologa, terapeuty, psychiatry, psychoterapeuty, mediatora czy prawnika oraz wyznaczy pasującą Ci datę spotkania.

Przyjdź na konsultację

Podczas pierwszego spotkania ze specjalistą ustalona będzie indywidualna strategia odpowiadająca Twoim potrzebom.

Uzgodnij warunki współpracy

Jeśli zaproponowane przez nas rozwiazania będą Ci odpowiadały - wspólnie określimy jasne warunki i zasady współpracy.

Na nas zawsze możesz liczyć!
Jesteśmy
do Twojej dyspozycji!

Przechodzisz kryzys? Masz dość przeżywania trudnej sytuacji bez wsparcia? Pozwól sobie pomóc to wspólnie rozwiążemy Twoje problemy i poprawimy jakość życia. Czekamy właśnie na Ciebie!