Terapia rodzinna

terapia rodzinna białystok psychoterapia

Terapia rodzinna

Jest to forma psychoterapii, której celem jest rozwiązywanie problemów i konfliktów w rodzinie oraz odbudowa więzi pomiędzy jej członkami. Służy temu cykl spotkań, w których uczestniczą wszyscy członkowie rodziny i terapeuta prowadzący.

Cel

Celem terapii rodzinnej jest pokonanie trudności poprzez wskazanie źródeł problemów, nazwanie ich oraz wspólną pracę nad ich rozwiązaniem. Ta forma wsparcia wykorzystywane jest również do analizy nieporozumień i konfliktów w relacjach między rodzicami a dziećmi w różnym wieku.

Założenia

Założenia terapii rodzinnej wynikają z teorii, która zakłada że rodzina jest swego rodzaju systemem zamkniętym, a każdy członek rodziny wpływa na ten układ i go współtworzy. Kiedy jeden z członków rodziny ma problemy, ich skutki odczuwają wszyscy, co może przyczyniać się do powstania nieporozumień i konfliktów. Nierozwiązane trudności kumulują się, napięcie i niewypowiedziane negatywne emocje narastają co może uwidaczniać się w zachowaniu dziecka, nastolatka czy rodzica. Brak konfrontacji z problemami i wyjaśnienia ich podłoża i uczuć jakie im towarzyszą negatywnie wpływa na rodzinę i powoduje oddalenie się od siebie ich członków. Może także odbijać się negatywnie w przyszłości, w dorosłym życiu.

Jeżeli samodzielne rozwiązanie kryzysowych sytuacji jest utrudnione lub niemożliwe, terapia rodzinna jest dobrym rozwiązaniem. Terapeuta rodzinny zachowuje neutralność wobec wszystkich członków rodziny. Nie osądza, nie krytykuje. Jego zadaniem jest zdefiniowanie problemu i pomoc w jego pokonaniu. Terapia rodzinna jest pomocna w przypadku:

  • problemów z komunikacją,
  • zaburzenia w relacjach domowników,
  • częstych kłótni i napięć,
  • braku zrozumienia, bliskości i wsparcia,
  • konfliktu małżeńskiego,
  • problemów wychowawczych,
  • dysfunkcji w rodzinie,
  • niepokojące zachowania dziecka np. nadpierna nerwowość, strach, panika lub nerwowość,
  • zmagania się z trudnym, traumatycznym przeżyciem (np. śmiercią bliskiej osoby, ciężką chorobą. separacją, rozwodem, zmianą miejsca zamieszkania, utratą pracy),
  • braku równowagi w kwestii podziału ról i obowiązków.

Należy podkreślić że udział w terapii rodzinnej jest możliwy i ma sens, gdy wszyscy jej członkowie decydują się na nią dobrowolnie i chcą znaleźć przyczyny i rozwiązanie dotykających ich trudności.

Zadbaj o swoje szczęście

Czekamy na Ciebie

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku od 10.00 do 20.00. Umów wizytę telefonicznie 667 707 062 lub napisz biuro@centrummiedzynami.pl, możesz również przesłać wiadomość za pomocą formularza wysyłkowego.
Zapewniamy krótkie terminy oczekiwania na wizytę!

Ustalimy dogodny termin wizyty

Nasz pracownik porozmawia o Twojej sytuacji i pomoże Ci w wyborze odpowiedniego specjalisty: psychologa, terapeuty, psychiatry, psychoterapeuty, mediatora czy prawnika oraz ustaleniu daty spotkania.

Przeprowadzimy konsultację

Podczas pierwszego spotkania ze specjalistą ustalona będzie indywidualna strategia odpowiadająca Twoim potrzebom.

Uzgodnimy warunki współpracy

Jeśli zaproponowane przez nas rozwiazania będą odpowiadały Twoim potrzebom ustalimy jasne warunki i zasady współpracy.

Na nas zawsze możesz liczyć!
Jesteśmy
do Twojej dyspozycji!

Wspieramy w sytuacjach kryzysowych - pomogliśmy wielu osobom rozwiazać ich problemy i poprawić jakość życia. Pozwól sobie pomóc - czekamy właśnie na Ciebie!

Nasz zespół

wsparcie psychologiczne
joanna krasowska paychoterapeuta

Joanna Krasowska

PSYCHOTERAPEUTA TERAPEUTA RODZINY

Ukończyłam Uniwersytet Warszawskiego na wydziale pedagogiki i psychologii w zakresie pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej.

Dodatkowe kursy:
– kurs trenerski – trening zastępowania agresji,
– studium pomocy psychologicznej,
– 3 letni kursu terapii systemowej rodzin,
– kursy psychoterapii w zakresie podejścia systemowego w terapii rodzin, podejścia psychodynamicznego w psychoterapii, podejścia behawioralno-poznawczego w psychoterapii, podejścia egzystencjonalnego oraz terapii własnej.

Dodatkowo ukończyłam całościowe szkolenie w zakresie Psychoterapii Par i Rodzin w Ośrodku Szkoleń Systemowych w Krakowie, rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Posiadam uprawnienia do prowadzenia treningu umiejętności społecznych, warsztatów dla rodziców rozwodzących się, treningu pewności siebie oraz szkoły dla rodziców. Doświadczenie zawodowe uzyskałam pracując z dzieckiem i rodziną w Punkcie Poradnictwa Rodzinnego, Domu Dziecka, Świetlicy Środowiskowej, Ośrodku Psychiatrii i Psychoterapii Dzieci i Młodzieży Eureka i w szkole. Prowadziłam Grupę Wsparcia dla byłych wychowanków domu dziecka a także pracowałam jako wolontariusz w Ośrodku Interwencji Kryzysowej. Uczestnicząc w grupach seminaryjno- superwizyjnych, szkoleniach, webinariach, konferencjach naukowych i regularnych superwizjach stale podnoszę swoje kwalifikacje.

Prywatnie realizuję się, jako szczęśliwa żona i mama „Trójki”. Jestem miłośniczką kina, muzyki francuskiej, dobrej książki i fotografii. Lubię jazdę na rolkach i długie wędrówki. Relaksuję się nadając nowe życie starym meblom i przedmiotom.