Terapia uzależnień

terapia uzależnień białystok psycholog terapeuta

Czym jest uzależnienie?

Uzależnienie to termin używany, gdy ktoś nie jest w stanie kontrolować pewnych nawyków i zachowań do tego stopnia, że stają się one szkodliwe. Uzależnienia mogą rozwinąć się z tego, co może być postrzegane jako dość niewinne. Picie alkoholu, hazard, jedzenie, uprawianie seksu i korzystanie z Internetu mogą zmienić się z tego, co uważa się za zwykłe czynności, w ciemniejszy, bardziej destrukcyjny przymus.

W wielu przypadkach osoby uzależnione nie są świadome problemu ani wpływu, jaki ma on na ich życie lub życie osób wokół nich. Jeśli uzależnienie wynika z traumy – być może zdarzenia z przeszłości, wypadku lub problemu ze zdrowiem psychicznym, mogą nie być w stanie samodzielnie wyrwać się z nałogu i potrzebne będzie większe wsparcie.

Co to jest terapia uzależnień?

Jest to ogromnie ważna forma terapii zwłaszcza w dzisiejszych czasach, ponieważ szeroka dostępność różnorodnych substancji psychoaktywnych stwarza ryzyko pojawienia się u wielu ludzi różnych uzależnień.

Leczenie zasadniczo ma jeden cel: wyzwolić pacjenta od tego czynnika, który go uzależnił. Po przebyciu terapii oczekiwane jest, że pacjent zaprzestanie stosować daną substancję psychoaktywną lub praktykować dane zachowanie (lub że przynajmniej znacznie zmniejszy się częstość tychże zjawisk), ale wyróżnia się też różne inne cele terapii uzależnień. Proces ten ma prowadzić do zredukowania szkodliwych skutków nałogu pacjenta, a także umożliwić mu powrót do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie.

Terapia uzależnień opiera się na różnorakich oddziaływań psychoterapeutycznych. Czasam pacjentom wdrażane jest leczenie farmakologiczne, jednakże w leczeniu uzależnień zasadniczo odgrywa ono pomocniczą rolę i wykorzystuje się je np. wtedy, kiedy u pacjenta stwierdzone zostaną wyraźne zaburzenia nastroju. Liczne oddziaływania medyczne mogą być również wdrażane pacjentom w początkowym okresie terapii uzależnień – tzw. detoks ma na celu eliminację objawów fizycznego uzależnienia od substancji psychoaktywnych.

Właściwa terapia uzależnień opiera się na takich oddziaływaniach, jak:

 • uczenie pacjenta nowych, korzystnych dla zdrowia zachowań oraz postaw,
 • psychoterapia indywidualna,
 • psychoterapia grupowa,
 • psychoedukacja,
 • treningi umiejętności,
 • terapia skoncentrowana na rozwiązaniach.

Jak pomagamy w naszym Centrum?

Mając na uwadze fakt, iż każdy człowiek dotknięty problemem uzależnienia przychodzi do nas z innymi doświadczeniami, zapewniamy mu dostosowane do jego potrzeb sesje terapeutyczne.

Dzięki terapii osoba uzależniona może nauczyć się żyć na trzeźwo, nabywać zdolności do świadomego przeżywania uczuć i konstruktywnego ich wyrażania, rozwiązywania trudności dnia codziennego na trzeźwo. Celem terapii w tym obszarze jest odbudowa adekwatnej satysfakcjonującej samooceny i przywrócenie wartości życiu.

W naszej pracy wyznajemy zasadę holistyczno-integracyjnej terapii uzależnień. Podejście to ma na celu przywrócenie pełnej równowagi psychofizycznej w całym organizmie pacjenta oraz zdolności rozwoju, odbudowywania i budowania satysfakcjonujących go relacji z samym sobą, ale także z innymi ludźmi.

Terapeuta uzależnień:

 • pomoże w walce z uzależnieniem i współuzależnieniem,
 • pomoże zmierzyć się z chorobą,
 • będzie towarzyszyć w procesie wprowadzania zmian w życiu,
 • nauczy pacjenta nowych, dobrych dla zdrowia zachowań,
 • zajmie się psychoedukacją oraz terapią skoncentrowaną na rozwiązaniach,
 • pomoże odbudować adekwatną, satysfakcjonującą samoocenę i przywrócić wartość życiu,
 • poprowadzi psychoterapię indywidualną i grupową.

Zadbaj o swoje szczęście

Czekamy na Ciebie

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku od 10.00 do 20.00. Umów wizytę telefonicznie 667 707 062 lub napisz biuro@centrummiedzynami.pl, możesz również przesłać wiadomość za pomocą formularza wysyłkowego.
Zapewniamy krótkie terminy oczekiwania na wizytę!

Ustalimy dogodny termin wizyty

Nasz pracownik porozmawia o Twojej sytuacji i pomoże Ci w wyborze odpowiedniego specjalisty: psychologa, terapeuty, psychiatry, psychoterapeuty, mediatora czy prawnika oraz ustaleniu daty spotkania.

Przeprowadzimy konsultację

Podczas pierwszego spotkania ze specjalistą ustalona będzie indywidualna strategia odpowiadająca Twoim potrzebom.

Uzgodnimy warunki współpracy

Jeśli zaproponowane przez nas rozwiazania będą odpowiadały Twoim potrzebom ustalimy jasne warunki i zasady współpracy.

Na nas zawsze możesz liczyć!
Jesteśmy
do Twojej dyspozycji!

Wspieramy w sytuacjach kryzysowych - pomogliśmy wielu osobom rozwiazać ich problemy i poprawić jakość życia. Pozwól sobie pomóc - czekamy właśnie na Ciebie!

Nasz zespół

wsparcie pychologiczne
terapeuta

Piotr Olejnik

TERAPEUTA UZALEŻNIEŃ

Jestem absolwentem Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku oraz Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku, gdzie w 2011 r. ukończyłem Studia Podyplomowe z Socjoterapii, a także Instytutu Psychologii Zdrowia PTP, w którym ukończyłem Studium Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w 2013 r.

Swoją karierę zawodową rozpocząłem od pracy naukowo – dydaktycznej na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku, w trakcie której opublikowałem kilkanaście artykułów naukowych poświęconych głównie tematyce tolerancji i tożsamości. Od 2011 roku pracuję w Samodzielnym Psychiatrycznym Publicznym ZOZ w Choroszczy, gdzie prowadzę terapię uzależnień dla osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków. Swoje kompetencje zawodowe potwierdziłem uzyskaniem Certyfikatu Specjalisty Psychoterapii Uzależnień w 2017 r.

W 2021 r ukończyłem studia z seksuologii klinicznej w Instytucie Zastosowań Psychologii.

Celem ugruntowania swoich umiejętności zawodowych uczestniczyłem w wielu konferencjach i szkoleniach, m.in.: Szkolenie – Terapia osób z uzależnieniami behawioralnymi (2013), Ogólnopolska Konferencja Narkotyki – Narkomania, Polityka, Nauka i Praktyka (Raszyn – Falenty 2016), Ogólnopolska Konferencja – Monitorowanie i przeciwdziałanie narkomanii na poziomie lokalnym (Warszawa 2017), Międzynarodowa Konferencja – Nowe substancje psychoaktywne – wyzwanie dla monitorowania, badań i polityki (2017), Szkolenie w zakresie zastosowania terapii poznawczo – behawioralnej w leczeniu uzależnionych (Konstancin-Jeziorna 2015).

W wolnych chwilach lubię podróże, te bliskie i te dalekie.