Władza rodzicielska

Władza rodzicielska porady prawne prawnik białystok

Czym jest władza rodzicielska?

Władza rodzicielska to prawa i obowiązki rodziców względem małoletniego dziecka. Przysługuje obojgu rodzicom i wygasa, kiedy dziecko osiąga pełnoletność. Władzę rodzicielską regulują przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (art. 92–112 k.r.o.). Do obowiązków rodziców należy dbanie o dobro dziecka, wychowanie dziecka z poszanowaniem jego godności i praw, opieka nad dzieckiem, odpowiednie zarządzanie jego majątkiem, a także reprezentowanie dziecka przed organami państwowymi oraz innymi podmiotami. Rodzice zobowiązani są do troszczenia się o emocjonalny i fizyczny rozwój dziecka, zapewnienie dziecku edukacji oraz szanowania praw dziecka. Jeśli rodzice (lub jeden z nich) nie wypełniają należycie swoich obowiązków, sąd rodzinny może ograniczyć lub zawiesić prawa rodzicielskie.

Sąd może zdecydować o pozbawieniu praw rodzicielskich jednego lub obojga rodziców w przypadku rażących zaniedbań tj. wtedy, gdy dobro dziecka jest zagrożone, w przypadku przemocy i agresji względem dziecka, nieuleczalnej choroby psychicznej rodzica, braku stałego kontaktu rodzica z dzieckiem, odbywania wieloletniej kary pozbawienia wolności oraz zaginięcia jednego lub obojga rodziców. Rodzic, który został pozbawiony władzy rodzicielskiej, traci wszelkie prawo do podejmowania jakichkolwiek decyzji w sprawach dziecka. Sąd może ograniczyć władzę rodzicielską nad wspólnym, małoletnim dzieckiem np. po rozwodzie, separacji czy unieważnieniu małżeństwa. Kodeks rodzinny i opiekuńczy jasno wskazuje, że najważniejsze jest dobro dziecka, a nie interes rodziców. Dlatego sąd bardzo wnikliwie bada sprawę władzy rodzicielskiej. Jeśli rodzice podczas sprawy rozwodowej przedstawią zgodne z dobrem dziecka porozumienie wychowawcze, wówczas władza rodzicielska może być w pełni pozostawiona obojgu rodzicom.

Wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej może złożyć każdy z rodziców. Gdy przyczyny ograniczenia władzy rodzicielskiej ustąpią, a dobro dziecka nie będzie już narażone, rodzic ma prawo wnioskować o przywrócenie władzy rodzicielskiej.

Nasza oferta

Zapewniamy profesjonalną i kompleksową pomoc prawną z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, a w szczególności spraw o władzę rodzicielską. W zakresie naszych kompetencji mieszczą się, m.in. sprawy o:

 • ustalenie władzy rodzicielskiej,
 • pozbawienie władzy rodzicielskiej,
 • zawieszenie władzy rodzicielskiej,
 • ograniczenie władzy rodzicielskiej,
 • ustalenie miejsca pobytu dziecka,
 • ustalenie zasad oraz zakresu kontaktów z dzieckiem,
 • wydanie paszportu dla dziecka,
 • ustalenie obowiązku alimentacyjnego,
 • ustalenie, zaprzeczenie ojcostwa,
 • zakazania jednemu z rodziców kontaktów z dzieckiem,
 • zmianę wyroku rozwodowego w zakresie władzy rodzicielskiej.

Mając na uwadze, jak ważne i delikatne są sprawy rodzinne, a szczególnie te dotyczące dzieci, nasi Klienci mogą liczyć na merytoryczną pomoc prawną, skuteczne i korzystne rozwiązania dotyczące władzy rodzicielskiej oraz zrozumienie i wsparcie przez cały okres trwania postępowania sądowego. Sporządzamy wszelkie potrzebne pisma, przygotowujemy porozumienia i wnioski m.in. o powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej, o ograniczenie władzy rodzicielskiej, o zawieszenie sprawowania władzy rodzicielskiej, a także o przywrócenie władzy rodzicielskiej.

Wieloletnie doświadczenie pozwala nam jasno stwierdzić, że dobro dziecka jest wartością nadrzędną, dlatego zawsze proponujemy ugodę między rodzicami i przygotowanie wspólnego planu wychowawczego, tzw. planu rodzicielskiego. Udzielamy wsparcia podczas negocjacji w sprawach związanych z wychowaniem i sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Jednak ugoda nie zawsze jest możliwa.

Zadbaj o swoje szczęście

Czekamy na Ciebie

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku od 10.00 do 20.00. Umów wizytę telefonicznie 667 707 062 lub napisz biuro@centrummiedzynami.pl, możesz również przesłać wiadomość za pomocą formularza wysyłkowego.
Zapewniamy krótkie terminy oczekiwania na wizytę!

Ustalimy dogodny termin wizyty

Nasz pracownik porozmawia o Twojej sytuacji i pomoże Ci w wyborze odpowiedniego specjalisty: psychologa, terapeuty, psychiatry, psychoterapeuty, mediatora czy prawnika oraz ustaleniu daty spotkania.

Przeprowadzimy konsultację

Podczas pierwszego spotkania ze specjalistą ustalona będzie indywidualna strategia odpowiadająca Twoim potrzebom.

Uzgodnimy warunki współpracy

Jeśli zaproponowane przez nas rozwiazania będą odpowiadały Twoim potrzebom ustalimy jasne warunki i zasady współpracy.

Na nas zawsze możesz liczyć!
Jesteśmy
do Twojej dyspozycji!

Wspieramy w sytuacjach kryzysowych - pomogliśmy wielu osobom rozwiazać ich problemy i poprawić jakość życia. Pozwól sobie pomóc - czekamy właśnie na Ciebie!

Nasz zespół

Specjaliści od kwestii władzy rodzicielskiej
prawnik

Michał Leśnicki

PRAWNIK

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, na kierunku Prawo Stacjonarne, który ukończył w 2012 r. W latach 2013-2015, odbył aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Opolu, a następnie po złożeniu z wynikiem pozytywnym egzaminu zawodowego, uzyskał uprawnienia radcy prawnego. Bogate doświadczenie zawodowe zdobywał w kancelariach radców prawnych oraz adwokatów w Opolu i Białymstoku (lata 2009-2016). Od 2016 r. jest właścicielem Kancelarii Radcy Prawnego. Świadczy pomoc prawną na rzecz osób fizycznych, w specjalizacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.

Miłośnik muzyki rockowej, oraz szeroko pojętej motoryzacji i sportów motorowych

prawnik

Edyta Dołęgowska-Leśnicka

PRAWNIK

Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, ukończyła kierunek prawo w 2011 r. Zdobywała doświadczenie zawodowe zarówno w kancelariach radców prawnych, jako in-house lawyer, jak również pracując w działach legislacyjnych Sejmu RP. Uprawnienia radcy prawnego uzyskała w 2015 r. i od tego czasu świadczy pomoc prawną z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego, ze szczególnym uwzględnieniem sporów sądowych i reprezentacją klienta na sali sądowej.

Lubi grę na gitarze i wędrówki po górach.